| Patron | Janusz Korczak |
Adres Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 10 |
Łagiewnicka 65 |
| Miejscowość | Świętochłowice |
| Kod pocztowy | 41-608 |
| Gmina | Świętochłowice |
| Powiat | świętochłowice |
| Województwo | śląskie |
| Typ | Szkoła podstawowa |
| Uprawnienia | publiczna |
Telefon Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 10 |
323451926 |
| Strona | www.sps10.neostrada.pl |
| Regon | 00072534100000 |
| Organ prowadzący | Miasto na prawach powiatu |
Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 10 znajduje się w miejscowości Świętochłowice pod adresem Łagiewnicka 65. Telefon do szkoły to 323451926. Nr fax: 323451926. Szkoła podstawowa funkcjonuje na terytorium gminy Świętochłowice, powiat Świętochłowice , województwo śląskie. Organem prowadzącym jest miasto na prawach powiatu. Portal internetowy placówki szkolnej można znaleźć pod adresem www.sps10.neostrada.pl. Jednostka edukacyjna widnieje w rejestrze pod numerem 00072534100000.
Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 10 przyjmuje dzieci szkolne w wieku od 7 do 13 lat. Edukacja podstawowa w kraju jest przymusowa i składa się z edukacji wczesnoszkolnej obejmującej klasy I do III oraz z kolejnego etapu, czyli klas IV do VI. Uczniowie klas szóstych obowiązkowo przystępują do ogólnokrajowego zewnętrznego sprawdzianu nadzorowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
W szkole podstawowej występują dwa rodzaje cenzurek szkolnych: promocyjne po pomyślnym przejściu klas od I do V oraz zakończenia szkoły podstawowej po klasie VI. Świadectwo ukończenia szkoły w szkole podstawowej ma format A4 i znajduje się na niebieskim arkuszu ocen. Po zakończeniu edukacji podstawowej wychowankowie kontynuują edukację w gimnazjach.
W 2013 roku całkowita ilość uczniów pobierających edukację w placówce była równa 69, z czego 25 stanowiły dziewczynki, a 44 to uczniowie. W szkole podstawowej pracuje łącznie 27 nauczycieli, z czego 21 na cały etat oraz 6 w niepełnym wymiarze godzin. Na jedno dziecko przypada 0,39 nauczycieli. Stosunek pedagogów zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin do pedagogów zatrudnionych na pół etatu wynosi 3,5. Powiat świętochłowice ma zarejestrowane 8 szkół podstawowych, a województwo śląskie - 1242. Na 2711 uczniów w powiecie przypada 8 innych szkół podstawowych (338,88 na placówkę), a średnia w województwie to 196,65 (244243 uczniów na 1242 placówek).
Pod kątem ilości wychowawców przypadających na jednego ucznia szkoła plasuje się na następujących lokatach: