Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna


Najważniejsze informacje - Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna

Adres Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna

Kościelna 6
Miejscowość Oświęcim
Kod pocztowy 32-600
Gmina miasto Oświęcim
Powiat oświęcimski
Województwo małopolskie
Typ Zasadnicza szkoła zawodowa
Uprawnienia publiczna

Telefon Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna

338422147
Regon 35673745000000
Organ prowadzący Powiat ziemski

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna mieści się w miejscowości Oświęcim pod adresem Kościelna 6. Numer tel. do szkoły to 338422147. Nr faksu: 338423209. Zasadnicza szkoła zawodowa mieści się na terytorium gminy Oświęcim, powiat oświęcimski , województwo małopolskie. Organem prowadzącym jest powiat ziemski. Szkoła o profilu zawodowym widnieje w rejestrze pod numerem 35673745000000.

ZSZ realizuje program edukacji w zakresie nauczania ogólnokształcącego oraz zawodowego. W szkoła zawodowej przedmioty ogólnokształcące są realizowane tak jak w szkole licealnej i szkole średniej technicznej, jednak tylko w obszarze podstawowym. Uczeń zdobywa wykształcenie i umiejętności praktyczne na poziomie podstawowym z zakresu wszystkich przedmiotów ogólnokształcących. Od 1 września 2012 w zasadniczych szkołach zawodowych można zdobywać kwalifikacje w 76 zawodach. W każdym zawodzie w szkole zawodowej kształcenia trwa trzy lata. Zależnie od zawodu ilość umiejętności praktycznych jest różna, co oznacza, że dany zawód może składać się z jednej, dwóch lub trzech kwalifikacji do uzyskania przez ucznia. W szkole o profilu zawodowym główny nacisk położono na edukację zawodową. Stąd w ciągu trzech lat edukacji, praktyka obejmuje ponad 60% łącznego czasu przypisanego na kształcenie zawodowe. Nauka zawodu ma miejsce u pracodawcy, w ośrodkach kształcenia praktycznego czy w ramach warsztatów szkolnych. ZSZ można ukończyć otrzymując jedynie świadectwo jej ukończenia, jak również dyplom dokumentujący kompetencje zawodowe, o ile uczeń podejdzie do nieobligatoryjnego egzaminu praktycznego, zaliczanego przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną. Po skończeniu szkoły o profilu zawodowym kształcenie można kontynuować w liceum ogólnokształcącym (uzupełniającym, nauka trwa dwa lata) lub w trzyletniej uzupełniającej szkole technicznej, a także podwyższać swoje kompetencje praktyczne na dodatkowych kursach zawodowych.

W 2013 roku łączna liczba wychowanków pobierających naukę w placówce wynosiła 53, z czego 21 to słuchaczki, a 32 to słuchacze. Powiat oświęcimski ma zarejestrowane 8 szkoł zawodowych, a województwo małopolskie - 183. Na 1330 uczniów w powiecie przypada 8 innych szkół zawodowych (166,25 na placówkę), z kolei średnia w województwie to 96,61 (17679 uczniów w wieku ponadgimnazjalnym na 183 placówek).

Mapa