| Patron | Ksiądz Biskup Jan Chrapek |
Adres Publiczne Gimnazjum Im. Ks. Bp Jana Chrapka W Wierzbicy |
Wiatraczna 8 |
| Miejscowość | Wierzbica |
| Kod pocztowy | 26-680 |
| Gmina | Wierzbica |
| Powiat | radomski |
| Województwo | mazowieckie |
| Typ | Gimnazjum |
| Uprawnienia | publiczna |
Telefon Publiczne Gimnazjum Im. Ks. Bp Jana Chrapka W Wierzbicy |
486182517 |
| Strona | www.pgwierzbica.republika.pl |
| Regon | 67196789200000 |
| Organ prowadzący | Gmina |
Publiczne Gimnazjum Im. Ks. Bp Jana Chrapka W Wierzbicy znajduje się w miejscowości Wierzbica pod adresem Wiatraczna 8. Telefon do gimnazjum to 486182517. Nr fax: 466182517. Jednostka gimnazjalna znajduje się na terenie gminy Wierzbica, powiat radomski , województwo mazowieckie. Organem prowadzącym jest gmina. Serwis www szkoły gimnazjalnej odwiedzimy pod adresem www.pgwierzbica.republika.pl. Gimnazjum widnieje w rejestrze pod numerem 67196789200000.
Kształcenie w jednostce gimnazjalnej to czas obejmujący trzy lata i kończy się ogólnokrajowym testem organizowanym w kwietniu w trzeciej klasie placówki gimnazjalnej. Podejście do egzaminu jest jednym z warunków ukończenia jednostki gimnazjalnej. Wyniki egzaminu są sprawdzane przez egzaminatorów wybranych przez dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Arkusze testowe są kodowane tak, że egzaminatorzy nie posiadają informacji czyje prace egzaminacyjne sprawdzają. Rezultaty testu w postaci odpowiedniego zaświadczenia uczniowie uzyskują około 1,5 miesiąca po przeprowadzeniu testu gimnazjalnego.
Zwycięzcy olimpiad przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem gimnazjalnym są zwolnieni z odpowiedniej części sprawdzianu gimnazjalnego. W takiej sytuacji olimpijczyk uzyskuje z odpowiedniej części egzaminu maksymalną ilość punktów. Rezultat egzaminu stanowi połowę maks. osiągalnej ilości punktów rekrutacyjnych do szkół ponadgimnazjalnych.
W 2013 roku łączna liczba gimnazjalistów pobierających edukację w placówce to 290, z czego 137 to uczennice, a 153 to gimnazjaliści. W gimnazjum pracuje łącznie 36 nauczycieli, z czego 26 na cały etat oraz 10 na pół etatu. Na jednego ucznia przypada 0,12 nauczycieli. Stosunek nauczających nauczających na pełen etat do nauczających zatrudnionych na pół etatu to 2,6. Powiat radomski ma zarejestrowane 23 gimnazja, a województwo mazowieckie - 1003. Na 5104 uczniów w powiecie przypada 23 innych gimnazjów (221,91 na placówkę), natomiast średnia w województwie to 149,6 (150050 uczniów na 1003 placówek).
Pod względem liczby nauczycieli przypadających na jednego gimnazjaliste szkoła plasuje się na następującym miejscu:
| Rok | Szkoła | Gmina | Powiat |
|---|---|---|---|
| 2005 | -4.32 | -4.15 | -4.05 |
| 2006 | -1.19 | -3.96 | -5.86 |
| 2007 | -2.69 | -4.02 | -5.87 |
| 2008 | -2.96 | -3.51 | -3.72 |
| 2009 | -0.55 | -4.25 | -1.18 |
| 2010 | -3.36 | -3.55 | -2.94 |
| 2011 | -2.29 | -2.34 | -3.82 |
| Rok | Szkoła | Gmina | Powiat |
|---|---|---|---|
| 2005 | -4.68 | -3.32 | -3.74 |
| 2006 | -3.77 | -4.9 | -3.64 |
| 2007 | -3.91 | -3.45 | -5.26 |
| 2008 | -5.91 | -2.84 | -3.1 |
| 2009 | -4.23 | -4.53 | -2.92 |
| 2010 | -0.84 | -3.23 | -0.81 |
| 2011 | 0.46 | -1.78 | 0.32 |
Źródło: pwe.ibe.edu.pl