| Patron | jan III Sobieski |
Adres Gimnazjum Nr 15 |
Cieszyńska 385 |
| Miejscowość | Bielsko-Biała |
| Kod pocztowy | 43-382 |
| Gmina | Bielsko-Biała |
| Powiat | bielsko-biała |
| Województwo | śląskie |
| Typ | Gimnazjum |
| Uprawnienia | publiczna |
Telefon Gimnazjum Nr 15 |
338185190 |
| Strona | www.gimnazjum15.bielsko.pl |
| Regon | 07228449300000 |
| Organ prowadzący | Gmina |
Gimnazjum Nr 15 mieści się w miejscowości Bielsko-Biała pod adresem Cieszyńska 385. Nr tel. do szkoły to 338185190. Numer fax: 338185190. Placówka gimnazjalna działa na obszarze gminy Bielsko-Biała, powiat Bielsko-Biała , województwo śląskie. Organem zarządzającym jest gmina. Witrynę internetową jednostki gimnazjalnej można odwiedzić pod adresem www.gimnazjum15.bielsko.pl. Szkoła gimnazjalna figuruje w rejestrze pod numerem 07228449300000.
Nauka w gimnazjum obejmuje okres trwający trzy lata i kończy się ogólnokrajowym sprawdzianem umiejętności organizowanym w kwietniu w ostatniej klasie jednostki gimnazjalnej. Podejście do sprawdzianu umiejętności jest jednym z warunków ukończenia gimnazjum. Wyniki sprawdzianu umiejętności są oceniane przez egzaminatorów powołanych przez zwierzchnika Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Arkusze egzaminacyjne są poufne tak, że egzaminatorzy nie wiedzą czyje prace egzaminacyjne sprawdzają. Rezultaty testu w formie odpowiedniego dokumentu gimnazjaliści otrzymują około 1,5 miesiąca po podejściu do sprawdzianu umiejętności.
Zwycięzcy konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim z zakresu jednego z przedmiotów objętych sprawdzianem gimnazjalnym zostają zwolnieni z danej części testu gimnazjalnego. W takich okolicznościach laureat osiąga z danej części egzaminu maksimum możliwych punktów. Wynik egzaminu stanowi połowę maksymalnej możliwej do osiągnięcia puli punktów rekrutacyjnych do szkół ponadgimnazjalnych.
W 2013 roku całkowita liczba gimnazjalistów uczęszczających na lekcje w placówce to 232, z czego 97 stanowiły gimnazjalistki, a 135 to gimnazjaliści. W gimnazjum pracuje łącznie 29 nauczycieli, z czego 17 na pełen etat oraz 12 w niepełnym wymiarze godzin. Na jednego gimnazjalistę przypada 0,13 nauczycieli. Stosunek nauczających pracujących na pełen etat do pedagogów pracujących nauczających w niepełnym wymiarze godzin wynosi 1,42. Powiat bielsko-biała ma zarejestrowane 31 gimnazjów, a województwo śląskie - 798. Na 4506 uczniów w powiecie przypada 31 innych gimnazjów (145,35 na placówkę), a średnia w województwie to 157,06 (125334 gimnazjalistów na 798 placówek).
Pod względem ilości nauczycieli przypadających na jednego gimnazjaliste szkoła zajmuje następujące lokaty:
| Rok | Szkoła | Gmina | Powiat |
|---|---|---|---|
| 2005 | 2.59 | 2.62 | 2.62 |
| 2006 | 3.28 | 2.55 | 2.55 |
| 2007 | 0.4 | 2.31 | 2.31 |
| 2008 | 4.11 | 2.62 | 2.62 |
| 2009 | 0.38 | 1.58 | 1.58 |
| 2010 | 0.74 | 1.39 | 1.39 |
| 2011 | 1.88 | 1.86 | 1.86 |
| Rok | Szkoła | Gmina | Powiat |
|---|---|---|---|
| 2005 | 2.69 | 2.37 | 2.37 |
| 2006 | 5.43 | 3.31 | 3.31 |
| 2007 | 3.91 | 2.94 | 2.94 |
| 2008 | 4.44 | 4.06 | 4.06 |
| 2009 | 2.76 | 2.59 | 2.59 |
| 2010 | 0.48 | 2.5 | 2.5 |
| 2011 | 1.12 | 3.1 | 3.1 |
Źródło: pwe.ibe.edu.pl